AnaSayfa

Ana Menü

  Ana Sayfa                 Sohbet
 
Burçlar
  Haberler
  TV De Bugün
  Şarkı Sözleri
  Güzel Sözler
  Yemek Tarifleri
  Rüya Tabirleri
  Haftanın Hikayesi
 
Videolar
  Gazeteler


 Aşk&Sevgi

  Aşk Nedir ?
  Çiçeklerin Dili
  Aşk Şiirleri
  Aşk Hikayeleri
  Sevgi Testi
  Sevgi Dili


 Sağlık&Bakım

  Ağız Ve Diş
  Psikiyatri
  Çocuk Sağlığı
  Cilt Bakımı
  Diyet-Beslenme
  Makyaj


 Resimler
  Çiçek Resimleri
  Bebek Resimleri
  Aşk Resimleri
  Doğa Resimleri
  MSN Avatarları
a
Rüya Tabirleri
 

  Tarihte Rüya

Mitolojik anlatılar, efsane ve destanlarda yer alan rüya motfileri

İnsanoğlu, tarih boyunca rüyayı ve rüyanın mahiyetini merak etmiş; onu yorumlamaya ve anlamaya çalışmıştır. İnsanların bu merakı, edebî ürünlere de yansımıştır. İnsanlık tarihi boyunca bütün dünyada pek çok bilinmeyenin anahtarı, insanın ve geleceğinin habercisi olarak zaman zaman korkulan, zaman zaman hayranlık duyulan rüyalar, edebi eserlerin pek çoğuna konu olmuş, bu eserlere farklı yankılar meydana getirmiştir.

Rüya, ilkel dönemlerden kalma anlatıların ayrılmaz bir parçası gibidir ve hepsinde olmasa bile, pek çok topluma ait anlatıda rüyanın motif olarak kullanılmıştır. Bunun en büyük nedeni şüphesiz ki, rüyaların ilkçağlardan beri, hayatta meydana gelecek olayların birer işareti olduğu inanışının yaygın olmasıdır. Bu inanışı, ilkçağlarda yaşamış pek çok millete ve medeniyete ait anlatılarda görmek mümkündür.

İlkçağlarda yaşayan milletlerin mitolojik anlatıları ve bütünüyle mitolojik olarak kabul edilmese de içerisinde pek çok mitolojik unsur ihtiva eden diğer destan ve anlatılarında rüyanın yeri ve rüya kavramının ele alınış şekli birbirine çok benzer şekildedir.

Bu anlatılarda, rüyayı, bazen anlatının kahramanı, bazen de kahramanın güvendiği, sevdiği saydığı bir kişi görür. Rüyalar özel yorumcular tarafından yorumlanır ve kahraman hareket tarzını bu yorumlara göre belirler.

Rüya görme olayı bazen kahramanın istemi dışında, bazen de kahramanın ne yapması gerektiği konusunda dualar edip, kurbanlar kesmesi sonucu gerçekleşir. Rüya, bazen kahramanın kendisi, bazen kendisine yakın bir kişi, bazen de hikmet sahibi rüya tabircileri tarafından yorumlanır. Rüyanın yorumlanması sonucunda eğer kahraman için olumsuz bir durum söz konusu ise bu olumsuzluğun gerçekleşmemesi için her türlü tedbir alınmaya çalışılır. Ancak alınan tedbirler faydalı olmaz. Rüyanın yorumları olumlu ise mutlaka kahramanın geleceğe yönelik bir takım atılımlarda bulunması gerekir.

Rüyalarda nadiren de olsa geçmişe ait bilgiler verilir. Ancak ilkellere ait anlatılarda rüyaların en dikkat çekici fonksiyonel özelliği, geleceğe dair bilgiler vermesidir.

İlkellere ait anlatılarda rüya, çok önemli ve işlevsel bir görev üstlenir. Kimi zaman olayların başlangıcında, kimi zaman da olayların gelişimi sırasında kendini gösterir ve tamamıyla olayların akışına, gelişimine ve sonucuna tesir eder. Bunda en büyük etken rüyaların geçmişin veya geleceğin habercisi olarak görülmesi ve kutsallık arz etmesidir.

Örneğin, Babilliler ve Asurlularda, ölü ruhlarının kötü tesirlerinden kurtulmak için Babil rüya tanrıçası Mamu’dan yardım istenirdi. Yine Mısırlılar diğer pek çok toplumda olduğu gibi rüyaların tanrılar tarafından kendilerine gösterildiklerine ve ilahi mesajlar taşıdıklarına inanmaktadırlar. Hindistan’da gecenin farklı dönemlerinde görülen rüyalarda işaret edilen olayların ne zaman gerçekleşeceğine dair uyarı olduğu kabul edilirdi.

                             

                                   & SaNaLKRaL &


 Hazır Mesajlar
  Aşk Mesajları
  Duvar Yazıları
  Dostluk Mesajları
  Anneler Günü
 
Babalar Günü
  Bayram Mesajları
  Kandil Mesajları
  Komik Mesajlar
  Özür Mesajları
  Sevgililer Günü
  Ayrilik&Nefret

 Programlar

  AntiVirüs Prog.
  Winamp
  Firefox
  Java
  Mirc Script İndir
  Winzip İndir
  Winrar İndir


 Mirc Komutları
  NickServ
  ChanServ
  MemoServ
  OperServ
  BotServ
  T
elnet
i
 Googlede Ara
Özel Arama