AnaSayfa

Ana Menü

  Ana Sayfa                 Sohbet
 
Burçlar
  Haberler
  TV De Bugün
  Şarkı Sözleri
  Güzel Sözler
  Yemek Tarifleri
  Rüya Tabirleri
  Haftanın Hikayesi
 
Videolar
  Gazeteler


 Aşk&Sevgi

  Aşk Nedir ?
  Çiçeklerin Dili
  Aşk Şiirleri
  Aşk Hikayeleri
  Sevgi Testi
  Sevgi Dili


 Sağlık&Bakım

  Ağız Ve Diş
  Psikiyatri
  Çocuk Sağlığı
  Cilt Bakımı
  Diyet-Beslenme
  Makyaj


 Resimler
  Çiçek Resimleri
  Bebek Resimleri
  Aşk Resimleri
  Doğa Resimleri
  MSN Avatarları
a
Rüya Tabirleri
 

  Peygamber Efendimizin gördüğü rüyalar ve yorumları

A. Vahiy Niteliğinde Olan Rüyaları ve Yorumları

İbn-i Abbas (ra)’tan rivayet edildiğine göre o, şöyle demiştir: Peygamberlerin rüyaları vahiydir.” İbn-i Abbas (ra), bu sözü Hz. Yusuf (as): “…Ben (rüyamda) on bir yıldızla, güneşi ve ayı gördüm…”  âyetini açıklarken söylemiştir. İbn-i Ömer, Ubeyd b. Umeyr , aynı görüşleri belirtmişlerdir.

Hz. Aişe şöyle demiştir: “Rasulüllah’ın ilk vahiy başlangıcı uykuda sâliha rüya görmekle olmuştur. Hiçbir rüya görmezdi ki, sabah aydınlığı gibi açıkça meydana gelmesin . Bu rivayette, Hz. Peygamber’in rüyaları, bir çeşit vahiy ve Kur'ân vahyine hazırlık niteliğinde olduğu belirtilmektedir. Hz. Peygamber’in vahiy niteliğinde olan rüyaları Kur'ân-ı Kerim ve hadislerde işaret edilen hadislerin içeriğinden anlaşılmaktadır.

İslam alimlerinin çoğunluğu Hz. İbrahim (as), Hz. Yusuf (as) ve Hz. Muhammed (sav)’in Kur'ân-ı Kerim’de anlatılan rüyalarını örnek göstererek, “Peygamberlerin rüyaları, vahiydir” görüşüne katılmışlardır.

Bu rivayetlerden de anlaşıldığı üzere Hz. Peygamber’in bazı rüyaları, vahiydir.  Vahiy niteliğinde olabilecek Hz. Peygamber’in rüya ve yorumları ulaşılabildiği kadarıyla aşağıda zikredilecektir.

1. Rüyada misvak ikramı

Abdullah b. Ömer’in rivayetine göre Rasulüllah (as), şöyle buyurdu: “Kendimi rüyamda bir misvakla misvaklanırken gördüm. Derken beni iki adam çekti. Biri, diğerinden daha büyüktü.  Bende misvakı küçük olana verdim.  Bana; büyüğe denildi. Ben de onu, büyüğe verdim.”

2. Müseyleme ve Ansî’nin durumlarının bildirilmesi

İbn-i Abbas’tan rivayet edildiğine göre o, şöyle demiştir: Yalancı Müseyleme, Hz. Peygamber zamanında Medine’ye geldi ve ‘Muhammed, kendisinden sonra bu işi bana bırakırsa, ona tâbi olurum” demeye başladı. Medine’ye kendi kabilesinden birçok insan gelmişti. Hz. Peygamber, beraberinde Sâbit b. Kays b. Şemmâs olduğu halde onun yanına geldi.  Hz. Peygamber (as)’in bir hurma dalı parçası vardı.  Arkadaşlarının arasındaki Müseyleme’nin başında durarak: “Ben, şu parçayı istemiş olsan; onu sana vermem. Ben, Allah’ın senin hakkındaki emrine tecavüz edemem. (Bana itaatten) geri dönersen Allah, mutlaka seni tepeleyecektir. Öyle zannederim ki sen, rüyanda hakkında bilgi verilen kimsesin. İşte Sâbit benim adıma sana cevap verecek.” buyurdu. Sonra Rasulüllah, oradan ayrıldı ve gitti.

İbn-i Abbas, Hz. Peygamber’in: “Öyle zannederim ki sen, rüyada bana hakkında bilgi verilen kimsesin” sözünü sordum. Ebû Hureyre bana, Hz. Peygamber’in şöyle buyurduğunu haber verdi: “Uyurken elimde iki altın bilezik gördüm. Bunların hali beni meşgul etti. Derken rüyamda bana, onları üflemem vahyedildi. Ben de üfürdüm ve uçtular. Bunları, benden sonra çıkacak iki yalancı (peygamberlik iddiasında bulunan) kişi diye tevil ettim.” Bunlardan biri San’a’nın reisi Ansî; diğeri, Yemâame’nin reisi Müseyleme idi .

                                            ileri >>

                               & SaNaLKRaL &


 Hazır Mesajlar
  Aşk Mesajları
  Duvar Yazıları
  Dostluk Mesajları
  Anneler Günü
 
Babalar Günü
  Bayram Mesajları
  Kandil Mesajları
  Komik Mesajlar
  Özür Mesajları
  Sevgililer Günü
  Ayrilik&Nefret

 Programlar

  AntiVirüs Prog.
  Winamp
  Firefox
  Java
  Mirc Script İndir
  Winzip İndir
  Winrar İndir


 Mirc Komutları
  NickServ
  ChanServ
  MemoServ
  OperServ
  BotServ
  T
elnet
i
 Googlede Ara
Özel Arama