AnaSayfa

Ana Menü

  Ana Sayfa                 Sohbet
 
Burçlar
 
Haberler
 
TV De Bugün
 
Şarkı Sözleri
 
Güzel Sözler
 
Yemek Tarifleri
 
Rüya Tabirleri
 
Haftanın Hikayesi
 
Videolar
 
Gazeteler


 Aşk&Sevgi

  Aşk Nedir ?
 
Çiçeklerin Dili
 
Aşk Şiirleri
 
Aşk Hikayeleri
 
Sevgi Testi
 
Sevgi Dili


 Sağlık&Bakım

  Ağız Ve Diş
 
Psikiyatri
 
Çocuk Sağlığı
 
Cilt Bakımı
 
Diyet-Beslenme
 
Makyaj


 Resimler
  Çiçek Resimleri
 
Bebek Resimleri
 
Aşk Resimleri
 
Doğa Resimleri
 
MSN Avatarları
 
                                        Ağız Ve Diş Sağlığı
                       

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.

Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır.

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir.

1. Diş Çürümesi

 

Diş çürüklerinin oluşmasında üç temel etmen bulunmaktadır: Duyarlı bir diş yüzeyi, mikroorganizmalar için elverişli yiyecek artıkları, bunların parçalanmasına ve asit oluşumuna yol açacak mikroorganizmaların varlığı. Besinler içinde diş çürümesine en çok neden olanlar karbonhidratlar, yani kabaca, şekerli gıdalardır.

Dişler düzenli olarak fırçalanır ve bakımlarına özen gösterilirse, mikroplar onlara zarar veremezler. Diş çürüğü, dişte oyuklar yaparak dişin yapısını bozan ve kendi kendine iyileşmeyen bir hastalıktır.

Dişler iyi temizlenmeyecek olursa, üzerinde besin artıkları ve mikroplar birikir. Ağız içerisindeki bakteriler yiyecek artıklarındaki şekerli maddeleri kullanarak onu saydam, yapışkan bir madde haline getirir ve dişler üzerine yapışmasını sağlar. Bu birikintilere plak denir. Bu plaklar bakterilerin diş üzerinde tutunmalarını da kolaylaştırırlar. Besinlerin tatlandırılması için kullanılan şekerli maddelerin içinde bulunan asit, dişlere zarar verebilir, ancak bakterilerin kendileri de asit oluşturabilmektedir. Asit diş minesinin erimesine neden olur. Böylece oluşan erime bölgelerinden giren mikroplar kolayca alttaki yumuşak dokuya ulaşabilirler.

                                            ileri>>

                                       & SaNaLKRaL &


 Hazır Mesajlar
  Aşk Mesajları
 
Duvar Yazıları
 
Dostluk Mesajları
 
Anneler Günü
 
Babalar Günü
 
Bayram Mesajları
 
Kandil Mesajları
 
Komik Mesajlar
 
Özür Mesajları
 
Sevgililer Günü
 
Ayrilik&Nefret

 Programlar

  AntiVirüs Prog.
 
Winamp
 
Firefox
 
Java
 
Mirc Script İndir
 
Winzip İndir
 
Winrar İndir


 Mirc Komutları
  NickServ
 
ChanServ
 
MemoServ
 
OperServ
 
BotServ
 
T
elnet
i
 Googlede Ara
Özel Arama